new
Shell Bathroom Wall Light- Satin Brass/ Satin Silver Finishes
Shell Bathroom Wall Light- Satin Brass/ Satin Silver Finishes
Regular price
€45.00
Sale price
€45.00
Regular price
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Embrace the timeless elegance with this captivating wall light. The stunning combination of satin finishes and glass evokes the era's glamour, adding a touch of refinement to your bathroom. This IP44 rated light is perfect for steamy environments, ensuring beauty and functionality.
| Specification | Details |
|---|---|
| IP Rating | IP44 |
| Lamp Holder Type | G9 |
| Lamp 1 Wattage (W) | 7W |
| Lamp Included | No |
| Dimmable | Yes – wall dimmer switch |
| Warranty Period | 1 Year Warranty |
| Projection (mm) | 110 mm |
| Width (mm) | 195 mm |
| Height (mm) | 220 mm |
| Total Height (mm) | 220 mm |
| Net Weight | 0.69 kg |
Shipping Information
Shipping Information
Delivery Notice: All items take 10 - 15 working days (2-3 weeks) to arrive at our store, at which point we will dispatch the item to you with a courier and you will receive your tracking number.
You can also opt to collect your item from our store by selecting "pickup at store" at checkout - your order will still take 10 - 15 working days to arrive and we will contact you when it is ready to collect.
Please ensure you view our returns policy and our complete shipping policy before placing your order.
>
>

