Ponts Flush Ceiling Light
Ponts Flush Ceiling Light
incl. 1x SMD, 18W · 1x 2000lm, 3000K
The decorative PONTS ceiling light lends living spaces a cosy character and emits a pleasant warm white light. The base and light emission surface of the ceiling light is made of plastic and is surrounded by a simple textile shade. The ceiling light with a diameter of 45 cm thus provides soft, atmospheric light in your living rooms and bedrooms.
| Specification | Value |
|---|---|
| Mounting | Ceiling mounting |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 5-year LED functional warranty |
| Main Light Source Technology | LED (SMD) – integrated |
| Socket | SMD |
| Wattage | 18W |
| Lumen Output | 1 x 2000lm |
| Colour Temperature | 3000K |
| Operating Voltage | 230V ~ 50Hz |
| Colour Rendering | 80 CRI |
| Lifetime | 30000h |
| Switching Cycles | 20000 x ON/OFF |
| Height | 12 cm |
| Diameter | 45 cm |
| Weight | 0.9 kg |
Shipping Information
Shipping Information
Delivery Notice: All items take 10 - 15 working days (2-3 weeks) to arrive at our store, at which point we will dispatch the item to you with a courier and you will receive your tracking number.
You can also opt to collect your item from our store by selecting "pickup at store" at checkout - your order will still take 10 - 15 working days to arrive and we will contact you when it is ready to collect.
Please ensure you view our returns policy and our complete shipping policy before placing your order.

