new
Heaton 5Lt Pendant - Brushed Gold/Silver Metal
Heaton 5Lt Pendant - Brushed Gold/Silver Metal
Regular price
€160.00
Sale price
€160.00
Regular price
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
An exposed, industrial inspired design of the Heaton 5 light pendant is sure to give the perfect lighting effect. In a brushed silver and gold finish, this pendant can suit both traditional and modern homes.
| Specification | Details |
|---|---|
| IP Rating | IP20 |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Lamp Wattage | 60 W |
| Lamp Included | No |
| Dimmable | Wall Dimmer Switch |
| Warranty Period | Non-Integrated LED Products – 1 Year Warranty |
| Projection | - |
| Width | 280 mm |
| Height | 750 mm |
| Total Height | 1100 mm |
| Length | 900 mm |
| Net Weight | 5.15 kg |
Shipping Information
Shipping Information
Delivery Notice: All items take 10 - 15 working days (2-3 weeks) to arrive at our store, at which point we will dispatch the item to you with a courier and you will receive your tracking number.
You can also opt to collect your item from our store by selecting "pickup at store" at checkout - your order will still take 10 - 15 working days to arrive and we will contact you when it is ready to collect.
Please ensure you view our returns policy and our complete shipping policy before placing your order.
>
>

