Gianna LED Flush Light- Various Finishes
Gianna LED Flush Light- Various Finishes
Add the modern design of the Gianna LED flush to your living space. The acrylic light is complemented with a natural shade finishes, perfect for a natural interior décor. Add this LED flush to any room of the home to create a simple but stylish setting. LED's use up to 75% less energy and last up to 20 times longer than incandescent bulbs.
| Specification | Details |
|---|---|
| IP Rating | IP20 |
| Lumens | 2492 lm |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lamp 1 Wattage (W) | 24W |
| Lamp 1 Colour Temperature (K) | 3000K |
| Lamp Included | Yes – Integrated LED |
| Dimmable | No |
| Warranty Period | All Integrated LED Lighting – 5 Year Warranty |
| Projection (mm) | 0.00 mm |
| Width (mm) | 500.00 mm |
| Height (mm) | 125.00 mm |
| Total Height (mm) | 125.00 mm |
| Length (mm) | 500 mm |
| Net Weight | 1.70 kg |
Shipping Information
Shipping Information
Delivery Notice: All items take 10 - 15 working days (2-3 weeks) to arrive at our store, at which point we will dispatch the item to you with a courier and you will receive your tracking number.
You can also opt to collect your item from our store by selecting "pickup at store" at checkout - your order will still take 10 - 15 working days to arrive and we will contact you when it is ready to collect.
Please ensure you view our returns policy and our complete shipping policy before placing your order.

