new
Baymont Flush Light - Various Colours & Sizes
Baymont Flush Light - Various Colours & Sizes
Regular price
€89.00
Sale price
€89.00
Regular price
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
This wide range of lighting fixtures, use standard E27 Lamps, which are universal in enabling the consumer to enhance the fixture with a vast selection of shades to suit their décor and taste, allowing them to feature their own personal design creativity. The four contrasting colour finishes available are satin black, satin nickel, antique brass and polished chrome. Each finish is featured on four different lights, a single adjustable pendant, single semi flush fixture, 3 light linear adjustable pendant and 3 light semi ceiling fixture.
| Item Nett Weight (kg) | 1.4kg |
|---|---|
| Diameter (mm) | 300mm |
| Height (mm) | 170mm |
| Energy Class | A++ to D |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lamp Included | No |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Dimmer Included | No |
| IP Rating | IP20 |
| Frame Hole Size (mm) | 27/42mm |
| Warranty (yrs) | 1yr |
| Shade Colour | Black/White |
Shipping Information
Shipping Information
Delivery Notice: All items take 10 - 15 working days (2-3 weeks) to arrive at our store, at which point we will dispatch the item to you with a courier and you will receive your tracking number.
You can also opt to collect your item from our store by selecting "pickup at store" at checkout - your order will still take 10 - 15 working days to arrive and we will contact you when it is ready to collect.
Please ensure you view our returns policy and our complete shipping policy before placing your order.
>
>

