new
Anchor LED Wall Light- Gold Metal with Acrylic Shade
Anchor LED Wall Light- Gold Metal with Acrylic Shade
Regular price
€85.00
Sale price
€85.00
Regular price
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
This contemporary linear LED wall light features a distinctly modern architectural aesthetic with a clean, rectangular gold metal frame housing a clear polycarbonate diffuser with an icicle infused panel. The minimalist, geometric form includes sharp, clean lines and small shade caps at each end that create a structured, industrial-inspired look. The integrated LED technology provides broad, even illumination while eliminating harsh shadows and glare, making it perfect for both task and ambient lighting applications. IP44 rated for bathroom use, this versatile fixture works beautifully above vanity mirrors and cohesively throughout the home in kitchens, hallways, or contemporary office spaces.
| Specification | Details |
|---|---|
| IP Rating | IP44 |
| Lumens | 1563 lm |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lamp 1 Wattage (W) | 12W |
| Lamp 1 Colour Temperature (K) | 3000K |
| Lamp Included | Yes – Integrated LED |
| Dimmable | No |
| Warranty Period | All Integrated LED Lighting – 5 Year Warranty |
| Projection (mm) | 100 mm |
| Width (mm) | 100 mm |
| Height (mm) | 77 mm |
| Total Height (mm) | 77 mm |
| Length (mm) | 320 mm |
| Net Weight | 1.40 kg |
Shipping Information
Shipping Information
Delivery Notice: All items take 10 - 15 working days (2-3 weeks) to arrive at our store, at which point we will dispatch the item to you with a courier and you will receive your tracking number.
You can also opt to collect your item from our store by selecting "pickup at store" at checkout - your order will still take 10 - 15 working days to arrive and we will contact you when it is ready to collect.
Please ensure you view our returns policy and our complete shipping policy before placing your order.
>
>

