new
Amalfi LED Picture Light- Black/ Satin Brass Finishes
Amalfi LED Picture Light- Black/ Satin Brass Finishes
Regular price
€38.00
Sale price
€38.00
Regular price
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
A moveable head for directional lighting and a modern slim design ensures this IP44 rated matt black metal and glass wall light will grace any bathroom with both functionality and style
| Specification | Details |
|---|---|
| IP Rating | IP44 |
| Lumens | 713 lm |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lamp 1 Wattage (W) | 7W |
| Lamp 1 Colour Temperature (K) | 3000K |
| Lamp Included | Yes – Integrated LED |
| Dimmable | Not applicable (NA) |
| Warranty Period | All Integrated LED Lighting – 5 Year Warranty |
| Projection (mm) | 100 mm |
| Width (mm) | 100 mm |
| Height (mm) | 80 mm |
| Total Height (mm) | 80 mm |
| Length (mm) | 410 mm |
| Net Weight | 0.39 kg |
Shipping Information
Shipping Information
Delivery Notice: All items take 10 - 15 working days (2-3 weeks) to arrive at our store, at which point we will dispatch the item to you with a courier and you will receive your tracking number.
You can also opt to collect your item from our store by selecting "pickup at store" at checkout - your order will still take 10 - 15 working days to arrive and we will contact you when it is ready to collect.
Please ensure you view our returns policy and our complete shipping policy before placing your order.
>
>

