Seasons 2/3Lt Flush Ceiling Light- Variouis Finishes
Seasons 2/3Lt Flush Ceiling Light- Variouis Finishes
Excluding 3x E27 sockets · Max. 40W
Simple shapes combined with natural materials make the SEASONS luminaire a guarantee for a pleasant living ambience. Placed above the dining table or in the living room, the luminaire creates a pleasant lighting atmosphere thanks to the fabric shade, which pleasantly emits the light to the surroundings.
| Specification | Value |
|---|---|
| Mounting | Ceiling mounting only |
| IP Rating | IP20 |
| Lamp Included | No |
| Light Source | Excl. 3 x E27 · max. 40W |
| Operating Voltage | 230V ~ 50Hz |
| Height | 22 cm |
| Diameter | 50 cm |
| Weight | 2 kg |
Shipping Information
Shipping Information
Delivery Notice: All items take 10 - 15 working days (2-3 weeks) to arrive at our store, at which point we will dispatch the item to you with a courier and you will receive your tracking number.
You can also opt to collect your item from our store by selecting "pickup at store" at checkout - your order will still take 10 - 15 working days to arrive and we will contact you when it is ready to collect.
Please ensure you view our returns policy and our complete shipping policy before placing your order.

